21 Haziran en uzun gündüz? 21 Haziran yaz gündönümü? 21 haziran nedir? Hakkında Araştırma
Bu gece yarısından sonra Google tarafından 21 Haziran en uzun gün olduğu için Doodle yapıldı. Yaz gündönümü demek kuzey yarım kürede yazın başlangıcı demektir. 2019'un en uzun günü ise 21 Haziran Cuma gününe denk gelen gündüz ve 16 saat 38 dakika boyunca hava aydınlık olacak.

21 Haziran en uzun gündüz? 21 Haziran yaz gündönümü? 21 haziran nedir? Hakkında Araştırma

21 Haziran en uzun gündüz? 21 Haziran yaz gündönümü? 21 haziran nedir? Hakkında Araştırma

Bu gece  yarısından sonra Google tarafından 21 Haziran en uzun gün olduğu için Doodle yapıldı. Yaz gündönümü demek kuzey yarım kürede yazın başlangıcı demektir. 2019'un en uzun günü ise 21 Haziran Cuma gününe denk gelen gündüz ve 16 saat 38 dakika boyunca hava aydınlık olacak. Bilindiği üzere güneşin yükseklik açısı denilen açı gün içinde en yüksek değere ulaşır, bu açı değeri yaz gündönümünde yani 21 Haziran'da en büyük açı, kış gündönümünde ise 21 Aralık günü en küçük olanıdır. Gökbilimciler tarafından yapılan araştırmalarda dünyanın Kuzey kutbunda yani Güneş'e en yakın açılı olduğu bölgedeki noktaya ulaştığı zaman, gün dönümü için tam bir anı hesaplayabilirler. O an ise bu yıl Türkiye'mizde 21 Haziran günü akşam saat 18.54 de gerçekleşmesi bekleniyor.

21 Haziran en uzun gündüz  21 Haziran yaz gündönümü 21 haziran nedir diye araştırmalar yapılıyor. 21 Haziran günü Google yaz gündönümünü doodle olarak yayınlayınca herkesin dikkatini çekti. 21 Haziran en uzun gündüz mü diye merak eden okuyucular Google üzerinde araştırma yapmaya başladılar. 21 Haziran da en uzun gündüz yaşandıktan sonra, kuzey yarım küresinde günler kısalmaya başlar iken, güney yarım küresinde ise günler daha da uzamaya başlayacak. Yılda iki kere gerçekleşen bu doğa olayı mevsimler arası geçiş olarak biliniyor. 21 Haziran en uzun gündüz de güneş ışınları yengeç dönencesine dik bir açıyla inerken, güney yarım kürede ise eğik bir açı ile inecek. 21 Haziran en uzun gündüz kuzey yarım küresinde yaz ayının başladığı haberini vermektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları